Při cestě autem jsme zvyklí potkávat jiná vozidla, motorky, cyklisty i chodce. Někdy se nám ale může stát, že na silnici narazíme i na poněkud méně tradiční „hosty“, jako jsou například srnky nebo divočáci. Takové setkání může skončit poměrně vysokou škodou na vašem voze a v krajních případech také na zdraví řidiče i osádky. Jak se tedy riziku srážky se zvěří vyhnout a co dělat v případě, kdy už nás něco takového potká? Na to jsme se podívali ve třetím díle našeho podcastu Nepodceňto.
Riziko srážky se zvěří hrozí po celý rok. U lesní zvěře musíme být nejvíce obezřetní na podzim kvůli období páření a také na jaře, kdy se zvěř přesunuje na velké vzdálenosti, mnohdy s mláďaty. V tomto čase tedy můžeme kupříkladu vysokou potkat nejen na venkově a u lesních cest, ale i v blízkosti dálnic a velkých měst.
Nejrizikovější dobou pro srážku se zvěří je soumrak a svítání.
Zvěř se často pohybuje ve stádech. Jestli tedy uvidíte jednu srnku, nejspíš nebude sama.
V rizikových místech srážky se zvěří je potřeba jezdit opatrně – upravte rychlost.
Při jízdě je dobré sledovat také okolí silnice, kde můžete zahlédnout záblesky v očích zvěře – ty často zpozorujete dříve než zvíře samotné.
Při oslnění dálkovými světly je zvíře zmatené, zůstane strnule stát na vozovce a neutíká pryč. Jakmile tedy zvěř uvidíte, přepněte světla na potkávací, zastavte a zatrubte, abyste zvíře vyplašili.
Pokud čekáte až přeběhne větší stádo, zapněte výstražná světla, abyste upozornili vozidla jedoucí za vámi.
Na základě statistik můžete střet se zvěří nejčastěji očekávat ve Středočeském kraji, nejvíce srážek se však událo v okolí Litvínova v Ústeckém kraji.
Nejrizikovějším časem je 22 hodin, kdy navíc může být i mlha.
Průměrná škoda bývá v případě těchto dopravních nehod kolem 40 000 korun.
Je rozdíl mezi zvěří a zvířetem. Zvěř je divoká a nikdo za ni nenese odpovědnost. Vzniklou škodu je tak možné hradit z havarijního pojištění nebo z připojištění povinného ručení. Zvíře (například pes nebo kráva) patří určitému majiteli, který za něj nese odpovědnost. Škoda způsobená tímto zvířetem jde za jeho majitelem, který ji může uhradit například z pojištění odpovědnosti.
Jestli je srážka nevyhnutelná, začněte intenzivně brzdit a udržte vozidlo v přímém směru. Rozhodně se nepokoušejte o úhybný manévr. Přímý střet je v tomto případě mnohem bezpečnější. Moderní vozy jsou konstruovány hlavně pro riziko čelního střetu a v případě pokusu se zvěři vyhnout může dojít ke smyku, nárazu do stromu a dalších překážek, což by mohlo mít mnohem horší následky. Vaše auto bude nejspíš dost poškozeno, ale pro posádku je tento způsob opravdu nejbezpečnější.
Pokud zvíře zůstalo po srážce ležet na silnici nebo v příkopu, nijak jím nemanipulujte, nepřesouvejte jej a rozhodně ho nenakládejte do auta. V tom případě by se totiž jednalo o pytláctví, za které můžete skončit i před soudem. V případě, že je manipulace se zvířetem nezbytná, použijte ochranné rukavice. O kontaktování mysliveckého sdružení, které působí v místě srážky, se nemusíte starat, to je v režii PČR. Policii nemusíte volat v případě, kdy zvěř po střetu odběhla do lesa, protože došlo jen k lehčímu „ťukanci“ a škoda nepřesáhla 100 tisíc korun.
Zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník:
na běžné silnici minimálně 50 metrů za vozidlem,
na dálnici minimálně 100 metrů za vozidlem. (Nemáte-li odhad na počet metrů, klidně si vzdálenost odkrokujte – 1 krok je asi 75 cm.)
Nehodu ohlaste policii a popište celou situaci.
Pořiďte fotodokumentaci celé situace včetně okolí.
Zavolejte asistenční službu vaší pojišťovny a nahlaste pojistnou událost. Číslo na službu najdete na zelené (nyní i bílé) kartě, kterou máte povinnost s sebou vozit. Asistenční služba vám poradí, jak dále postupovat, co dělat, a v případě nepojízdnosti vozidla zajistí jeho odtah a tak dále.
Před střetem se zvěří vás neochrání jen havarijní pojištění? Toto riziko si můžete zvolit i ve formě připojištění k vašemu povinnému ručení za zhruba 500 korun ročně.
Zvířata vám mohou auto poškodit i jinak, než že vám vběhnou do cesty. Nechvalně známé jsou třeba kuny, které umějí například překousat startovací kabely. Správná pojistka vás dokáže ochránit i proti tomuto riziku. V případě pojistné události pak postupujete stejně, jak popisujeme výše – událost nafotíte a nahlásíte své pojišťovně.
Na zvěř na cestách si dávejte pozor vždy, nejen na jaře a na podzim. A když už dojde ke kolizi, nezapomeňte si zachovat chladnou hlavu.
Zdeněk Godla je český herec, který se proslavil rolí Franty v seriálu Most!. Před začátkem svojí herecké kariéry žil rozmanitým životem, který nebyl příliš příkladný. I proto má rozličný vztah k automobilům a zažil neobyvklé situace. Patří dokonce i k těm nešťastlivcům, kteří po cestě srazili zvěř a proto ví, že je to dobré na cestě nepodcenit.