Jak se správně připravit na dovolenkový roadtrip

Nepodceňto - Autem na dovolenou
apple_podcastspotify_podcastgoogle_podcastyouradio_podcastseznam_podcast
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Hana Kusnjerová
Hana Kusnjerová

Hana Kusnjerová je česká herečka a dabérka. Znát ji můžete například ze seriálu Ordinace v růžové zahradě nebo Modrý kód. Když není Hana zrovna na place, tráví svůj čas ve svojí dodávce, která slouží jako obytný vůz.

Jan Faktor
Jan Faktor

Jan Faktor, milovník Ferrari, jehož druhým jménem je bezpečná jízda. Založil Školu smyku Max Cars v areálu příbramského letiště.  Zná nejenom všechny fígle, jak brzdit na kluzkém povrchu, ale také to, jakým nepříjemnostem se na silnici vyhnout anebo jim úplně předejít.

V létě jezdíme autem nejen na rodinné výlety, ale také na společné dovolené. Někdo to vezme „jen“ do tuzemska, velká část z nás se však nezalekne ani dovolenkového roadtripu nebo cesty k moři – například do tolik oblíbeného Chorvatska. Jak se na takový zážitek co nejlépe připravit, aby nás nic nepříjemného nepřekvapilo? V našem podcastu zazněly všechny tyhle důležité informace.

Co na autě zkontrolovat, než vyjedeme 

Jestli je to už nějaký ten pátek, co byl váš vůz na kontrole v servisu, a vás čeká pěkná řádka kilometrů, raději ho nechejte prověřit odborníkem. Samozřejmostí je perfektní stav auta a platná technická kontrola. Sami pak na autě zkontrolujte: 

  • Tlak v pneumatikách, a to s plně naloženým autem (v takovém případě je totiž musíte o něco víc nahustit) a dále za studena, aby nedošlo ke zkreslení údajů rozehřátou pneumatikou. Mimochodem, v létě se tlak v pneu doporučuje kontrolovat alespoň jednou za měsíc, v zimě dokonce dvakrát. Informace o tom, na jakou hodnotu mají být vaše pneumatiky nahuštěny, najdete na víčku nádrže nebo na jednom ze sloupků od dveří. Jestli máte novější vůz, o potřebě kola dofouknout vás budou informovat zabudované senzory. 

  • Stav dezénu pneumatik. Ten má být u letních správně 1,6 mm, ale určitě ho nenechávejte dojít až na tuto mezní hranici. Obecně se doporučuje mít vzorek alespoň 3 mm. Nápomocné vám v tomhle případě budou indikátory opotřebení nebo pneuměřič. 

  • Stav provozních náplní a kapalin, tedy vody do ostřikovačů, chladicí kapaliny a oleje.  

  • Funkčnost osvětlení, tedy světel i blinkrů. 

  • Povinnou výbavu. Zjistěte, jestli máte vše potřebné, a zaměřte se hlavně na lékárničku. Zajímat by vás také měla povinná výbava ve státech, kterými budete projíždět, protože i v rámci tranzitu danou zemí musíte splňovat místní pravidla. Obecně se například doporučuje mít ve voze tolik reflexních vest, kolik má auto míst. Vesty navíc musejí být vždy snadno dostupné přímo v kabině vozu, abyste je náhodou nedolovali někde v hlubinách kufru.

Z potřebných dokladů s sebou přibalte: 

  • řidičský průkaz, 

  • občanský průkaz nebo pas, 

  • malý techničák, 

  • zelenou kartu (pamatujte, že už nemusí být jen zelená, ale klidně doma vytištěná, tím pádem bílá), 

  • evropský formulář záznamu o dopravní nehodě, 

  • doklady týkající se cestovního pojištění a asistence.

„Doporučuji všem řidičům, aby měli připlacenou nějakou asistenci. Většinou se dá nějaká ta asistence doplatit k povinnému ručení. Ocenit by ji mohly především dámy, pro které může být těžké povolovat šrouby při výměně kola a tak dále. Takže asistence je užitečná už jen kvůli defektu. Platí navíc po celé Evropě, takže se hodí i v případě, kdy potřebujete odtah nebo náhradní vozidlo. Stačí zkrátka jenom zavolat a je to.“

Jan Faktorexpert na bezpečnou jízdu

 A než vyrazíte, pořiďte si také potřebné dálniční známky. V mnoha případech se dají koupit předem a online. Takže je nemusíte řešit na poslední chvíli a bát se případné pokuty. Ta vám mimochodem může přijít klidně až pár měsíců po dovolené. Dále se také vyplatí podívat se na to, jestli vás cestou nečekají i nějaké specifické zpoplatněné úseky nebo tunely. 

Jak řídit v zahraničí 

Kromě povinné výbavy se podívejte i na předpisy, které v zahraničí platí, především: 

  • Rychlostní limity. 

  • Denní svícení. 

  • Zádržné systémy pro děti. U nás například platí povinnost mít dítě usazené v zádržném systému / s podsedákem do výšky 150 cm a váhy 36 kilo. V některých státech mohou být odpovědné osoby v téhle oblasti benevolentnější, ale jen do chvíle, kdy dojde k nehodě. Kinetika je při nárazu neúprosná a nemáte šanci dítě udržet například jen v náručí. Obecně se dá říct, že čím víc na západ cestujete, tím jsou pravidla v tomto směru přísnější a více kontrolovaná. 

  • Použití antiradaru. Toto zařízení bývá v celé řadě států zakázáno a jeho použití se bere jako maření úředního výkonu. 

Připravte se také na jiný styl řízení a pravidla. Například ve Španělsku používají na kruhovém objezdu blinkry úplně jinak než my, v Itálii zase při předjíždění auta troubí, a dá se říci, že směrem na jih jsou řidiči celkově temperamentnější. 

Samotná cesta – základní pravidla 

  • Pořádně se vyspěte. Než sednete za volant, dopřejte si alespoň 6 hodin spánku. 

  • Zkontrolujte, jestli máte zabaleno vše důležité. 

  • Na cestě si dělejte pravidelné přestávky a střídejte se v řízení. Zvlášť pokud cestujete s dětmi, je potřeba je nechat častěji protáhnout a proběhnout. 

  • Mějte také vždy dostatek benzínu v nádrži a nedojíždějte na rezervu. V Česku jsme sice zvyklí mít benzínku na každém rohu, ale ne všude to tak musí být. A pokud vám například v Německu dojde benzín na dálnici, můžete se „těšit“ na pěkně vysokou pokutu. 

Jak cestovat za vysokých teplot 

  • Při cestování ve vysokých teplotách je důležité dodržovat pitný režim. Proto s sebou mějte dostatek tekutin i čisté vody, kterou můžete využít i pro rychlé opláchnutí rukou a podobně. 

  • Pokud máte v autě klimatizaci, klidně ji pusťte, ale pamatujte, že by její teplota měla být maximálně o 5 stupňů nižší oproti té venkovní. Jinak vám hrozí nachlazení, a zvlášť u dětí to může být cestou na dovolenou pěkně ošemetné. 

  • Na zadní okna pořiďte stínítka a až budete parkovat, dejte na čelní sklo reflexní karimatku (pokud tedy parkujete mimo garáž a stín). 

  • V autě také nenechávejte spreje a zapalovače, které by při vysokých teplotách mohly explodovat.  

 Na dovolenou se tedy v klidu a s rozvahou hezky připravte, jeďte opatrně, zbytečně nespěchejte a pak si hlavně v klidu a pohodě užijte dny volna.

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Hana Kusnjerová
Hana Kusnjerová

Hana Kusnjerová je česká herečka a dabérka. Znát ji můžete například ze seriálu Ordinace v růžové zahradě nebo Modrý kód. Když není Hana zrovna na place, tráví svůj čas ve svojí dodávce, která slouží jako obytný vůz.

Jan Faktor
Jan Faktor

Jan Faktor, milovník Ferrari, jehož druhým jménem je bezpečná jízda. Založil Školu smyku Max Cars v areálu příbramského letiště.  Zná nejenom všechny fígle, jak brzdit na kluzkém povrchu, ale také to, jakým nepříjemnostem se na silnici vyhnout anebo jim úplně předejít.

Další epizody

Nepodceňto - Jak na prodej či koupi nemovitosti
Jak na prodej či koupi nemovitosti

Koupě či prodej nemovitosti představuje transakci za miliony korun, přesto ji někteří lidé podceňují. Je lepší zařídit si vše sám, nebo se spolehnout na realitní kancelář? Na co si dát pozor a jak ověřit technický stav nemovitosti? To a mnoho dalšího vysvětlují v podcastu Tomáš Štěpnička, ředitel pobočkové sítě M&M reality, a Pavel Štáf, zakladatel společnosti Bytecheck.

Nepodceňto - Jaký vliv mají návykové látky na řízení?
Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Alkohol za volantem patří k velmi častým příčinám dopravních nehod, ačkoliv v ČR platí nulová tolerance. Jak probíhá testování na alkohol a drogy nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo? Na tyto a další otázky odpovídá v podcastu plukovník Jiří Zlý, ředitel dopravní policie, a Ivan Douda, psycholog a odborník na pomoc závislým.

Nepodceňto - Co všechno kryje pojistka na blbost?
Co všechno kryje pojistka na blbost?

Pojištění odpovědnosti vám kryje záda v situacích, kdy způsobíte škodu někomu jinému – třeba vytopíte sousedy nebo srazíte jiného lyžaře na sjezdovce. Proč se pojištění odpovědnosti vyplatí a jak přesně funguje, vysvětlují v podcastu Jan Kalousek, produktový manažer pojišťovny Direct, a Tomáš Beck, obchodní ředitel společnosti Vindicia.

Nepodceňto - Základy internetové bezpečnosti
Základy internetové bezpečnosti

Zvolit si silné heslo, neklikat na podezřelé odkazy, nainstalovat si antivirový program… Co dalšího můžete udělat pro bezpečnost na internetu? O tom, co aktuálně ohrožuje uživatele internetu, si povídali Marek Růžička, ředitel BankID, a Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost.

Nepodceňto - Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?
Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?

V autoškole řidič odjezdí jen kolem 500 km, což ho zdaleka nepřipraví na všechny dopravní situace. Jak mohou začátečníci nabrat další zkušenosti za volantem a jaké auto by si měli pořídit? Nejen na tyto otázky odpovídají v podcastu Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR, a Robin Valeš, youtuber z kanálu Bez Komprese.

Nepodceňto - První pomoc při riskantních autonehodách
První pomoc při riskantních autonehodách

V určitých dopravních situacích je poskytnutí první pomoci náročnější – například u hromadné nehody na dálnici nebo nehody v tunelu. Jak se v těchto případech zachovat, probírali v podcastu Jana Poštová, mluvčí a operátorka pražské záchranné služby, major Josef Jeřábek z Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a plukovník Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

Nájem nebo hypotéka. Co se dnes vyplatí?

Ceny nemovitostí a úrokové sazby hypoték vzrostly na rekordní úroveň. Vyplatí se jít do nájmu a čekat na zlevnění, nebo si vlastní bydlení pořídit i za současných podmínek? To v podcastu rozebírají hosté David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, a Daniel Bacík, zástupce Asociace nájemního bydlení a obchodní ředitel společnosti Czech Home Capital.

Nepodceňto - Jak se připravit na cestu s obytňákem
Jak se připravit na cestu s obytňákem

Dovolená v obytňáku nebo karavanu zažívá v posledních letech boom. Představa o svobodném a levném cestování na čtyřech kolech však někdy narazí na realitu. Jak probíhá cestování obytným vozem v praxi probírali v podcastu Lukáš Janoušek, šéf společnosti Campiri, a Jan Pacovský, spoluzakladatel podcastu Studio Karavan a autor blogu Vanisti.cz.