Zpět na všechny pojmy
Jakoukoliv půjčku lze splatit před datem splatnosti dohodnutým ve smlouvě. Dříve si poskytovatelé půjček za předčasné ukončení smlouvy účtovali vysoké poplatky. Dnes sankce spojené s předčasným splacením reguluje zákon o spotřebitelském úvěru. Stále více poskytovatelů půjček také nabízí možnost předčasného splacení zdarma.
V minulosti se předčasné splacení půjčky nevyplatilo. Banky i nebankovní poskytovatelé si totiž za tento poměrně snadný úkon účtovali vysoké sankce a poplatky. To neplatí od konce roku 2016, kdy v platnost vstoupila novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ten mimo jiné upravil pravidla předčasného splacení.
Dle zákona poskytovatelé půjček mohou za předčasné splacení bankovní půjčky i nebankovní půjčky požadovat úhradu nákladů spojených s administrativním ukončením půjčky a sankce dle zákona. Maximální výše sankcí je omezena na 1 % ze zbylé částky dluhu u půjček se zbývající dobou splatnosti delší než 1 rok, a 0,5 % u půjček se zbývající dobou splatnosti kratší než 1 rok.
Stále více poskytovatelů půjček mění tzv. poplatkovou politiku a celou řadu úkonů nabízí zdarma. To se týká také poplatků za předčasné splacení celé půjčky či mimořádné splátky. V takovém případě lze předčasné splacení úvěru zdarma považovat za bonus poskytovaný k vybrané půjčce. Není to však standardní chování a je vhodné si tuto informaci ověřit předem.
Stávající zákon o spotřebitelském úvěru rovněž stanovuje vážné životní situace, kdy dlužník smí půjčku splatit předčasně zdarma a poskytovatel půjčku po něm nesmí požadovat žádné sankce ani poplatky. Mezi takové situace patří například:
Předčasné splacení, které proběhlo v rámci plnění z pojištění určeného k zajištění splacení spotřebitelského úvěru,
úmrtí dlužníka nebo jeho partnera,
dlouhodobá nemoc dlužníka nebo jeho partnera,
invalidita dlužníka nebo jeho partnera a další