Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Často jim s prvním bydlením pomáhají rodiče nebo další úvěry. Pomocnou ruku nabízí ale i banky nebo stát. Jaké možnosti mladí mají?

Čím dříve, tím lépe

Hypotéka je velké životní rozhodnutí, do kterého byste se neměli vrhat bezhlavě. Na druhou stranu i zde ale platí, že čím dřív se pro hypoteční úvěr rozhodnete, tím lépe pro vás. Závazek totiž splatíte rychleji a máte vyšší šanci na to, že banky budou během schvalovacího procesu mnohem benevolentnější. Je totiž rozdíl brát si první hypotéku ve 25 nebo v 50 letech.

Hypotéka od banky i státu

Hypotéky pro mladé nabízí drtivá většina tuzemských bankovních domů. Vždy je ale potřeba počítat s tím, že musíte mít našetřený alespoň minimální objem finančních prostředků (typicky 10 až 30 procent). V opačném případě musí přijít na pomoc někdo z rodiny, kdo se za žadatele prvních pár let zaručí vlastním bytem nebo domem.

  • Mohlo by vás zajímat: Jakmile uhradíte dostatečnou část hypotéky, můžete příbuzného a jeho nemovitost z hypotéky zase vyvázat.

 

Specifickou kategorií hypotečních úvěrů pro mladé jsou hypotéky od státu. Ten za určitých podmínek poskytuje mladým lidem do 36 let státní půjčku až dva miliony korun, pokud pořizují nové bydlení. Nárok na ni mají manželé či registrovaní partneři, pokud je alespoň jednomu z nich pod 36 let a splní další podmínky uvedené na oficiálních stránkách Státního fondu rozvoje investic.

Hypotéka pro mladé a její specifika:

  • LTV 70 až 90 % (např. produkt Prvobydlení od České spořitelny)

  • S hypotékou mohou pomoci rodiče nebo příbuzní prostřednictvím vlastní nemovitosti

  • Jejich nemovitost je po uhrazení určité části hypotéky možné vyvázat

  • Mladí si splácení hypotéky jednoduše rozloží až na 40 let

  • Půjčit si mohou také na pořízení chaty, chalupy nebo stavebního pozemku

  • Předčasné splacení hypotéky bez sankcí je možné jen ke konci fixace hypotéky

 

Jak hypotéku pro mladé získat?

Získat hypotéku pro mladé je v zásadě totožné s procesem získání klasické hypotéky. Mezi obecné podmínky patří plnoletost (minimálně 18 let), bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky, pravidelný a doložitelný příjem, dobrá bonita žadatele a vlastní prostředky nebo vhodná nemovitost k zástavě.

Zároveň je potřeba splnit podmínky, které stanovuje Česká národní banka. Ta vydává doporučení a nastavuje pravidla například pro výši příjmů (DSTI) a hodnoty zástavy (LTV).

Protože je získání hypotéky poměrně náročným a komplikovaným procesem, je dobré vybírat pouze z nabídek ověřených a transparentních poskytovatelů, případě během procesu spolupracovat se zkušeným hypotečním makléřem.

Srovnaný magazín

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Mladý vyděšený pár prochází účty
    09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

    Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

  • Revize smluv - žena se probírá štosem dokumentů
    05. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Dostaňte ze smluv maximum: poradíme, jak na roční revizi

    Každý rok vám berou z peněženky stovky až tisíce korun. Smlouvy, které roky leží v šuplíku a jsou pěkně zastaralé. Třeba havarijní pojištění 10 let starého auta, tarif na energie, který se tiše každý rok navyšuje, dům pojištěný na ceny z roku 2010 nebo drahý mobilní tarif. Když všechny smlouvy budete pravidelně aktualizovat, nebudete zbytečně přeplácet a získáte přesně ty produkty, které potřebujete. Chcete vědět, jak na to? 

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.