Přepis energií vyžaduje obě strany
Ještě než se pustíte do přepisu plynu při stěhování na novou adresu, měli byste kontaktovat stávajícího nájemníka nebo majitele nemovitosti. Pro přepis plynu na nového odběratele je potřeba nejdříve vypovědět původní smlouvu.
To může bývalý zákazník udělat sám, nebo vám poskytnout plnou moc pro vámi vybraného dodavatele. Většina dodavatelů nabízí možnost vypořádání smlouvy s původním dodavatelem právě na základě plné moci. To má výhodu také v tom, že uzavření nové smlouvy a vypovězení té staré proběhne zároveň. Budete tak chráněni před rizikem přerušení dodávek plynu.
Není-li předchozí nájemník k zastižení, existuje možnost vyřídit přepis plynu i bez něj. V tom případě musíte vyplnit čestné prohlášení, že nemůžete zařídit ukončení původní smlouvy, například z důvodu neznámého bydliště původního zákazníka.
Jak probíhá přepis energií při stěhování?
Připravte si potřebné dokumenty
Každý dodavatel vyžaduje odlišné dokumenty a postupy. Obvykle budete potřebovat poslední fakturu za energie na odběrném místě – z té vyčtete nejen jednoznačnou identifikaci odběrného místa, ale také stávajícího zákazníka.
S ním byste si měli rovněž odsouhlasit stav plynoměru. Předejdete tak budoucím nedorozuměním při konečném vyúčtování.
Dále si připravte své kontaktní údaje a doklad o vašem vztahu k odběrnému místu – například nájemní nebo kupní smlouvu.
Odhlášení a přihlášení odběrného místa
Máte-li tyto dokumenty připravené, můžete se pustit do samotného přepisu energií. Vy jako nový zákazník musíte uzavřít novou smlouvu s vybraným dodavatelem.
Naopak původní zákazník se musí od odběru plynu odhlásit. To může udělat přímo, nebo prostřednictvím plné moci.
Vyplněné a podepsané dokumenty doneste na pobočku dodavatele, nebo pošlete poštou. U některých dodavatelů je možnost podat žádost o přepis plynu také online.
Až bude vše vyřízeno, obdržíte předpis nových záloh.
Bývalý nájemník dostane konečné vyúčtování. Připravte se, že přepis plynu bude trvat přibližně jeden měsíc.
Proces krok za krokem
Pojďme si ještě jednou zopakovat celý postup krok za krokem tak, jak obvykle probíhá:
nový zákazník si vybere dodavatele plynu a podá u něj žádost o přepis, stávající zákazník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy),
nový zákazník obdrží od dodavatele návrh smlouvy,
po podpisu nové smlouvy dodavatel ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitosti se stávajícím dodavatelem,
stávající zákazník obdrží konečné vyúčtování, nový zákazník dostane uvítací dopis s předpisem záloh.
Na co si dát pozor při přepisu plynu?
Přepis energií je poměrně složitý proces, který ještě komplikuje to, že každý dodavatel vyžaduje jiné dokumenty a používá jiné postupy. Zatímco jeden vám bez problému na základě plné moci zařídí přepis plynu, druhý nechá všechno na vašich bedrech. Při nesprávném vyplnění dokumentů se může stát, že se najednou ocitnete bez plynu, nebo vám dokonce hrozí sankce.
Stěhujete se a čeká vás přepis energií? Přečtěte si náš článek Přepis energií: Jaké komplikace mohou nastat? a zjistěte, jak předejít možným problémům.
Pomoc s přepisem plynu
Nechte přepis plynu při stěhování raději na nás. Celým procesem vás provedeme a dáme pozor na to, abyste měli vše správně vyplněné. Navíc ještě můžete ušetřit. Díky naší online kalkulačce si snadno najdete nejvýhodnějšího dodavatele. Pak už jen ve srovnávači zaškrtnete, o jakého dodavatele máte zájem, a my si vezmeme přepis na starost. S námi zařídíte přepis plynu bez nutnosti chodit na pobočku dodavatele.