Přepis plynu v pronájmu

  • Na koho napsat plyn v pronájmu

  • Vyplatí se spíš majitel nebo nájemník

  • Jak na to krok za krokem

Přepis plynu v pronájmu - klíče a desky s dokumenty
  • Našli jste si nový pronájem, ale nejste si jistí, jaký je správný postup pro přepis energií? Existují dvě možnosti, jak si poradit s přepisem plynu:

    • odběrné místo si necháte přepsat na sebe,

    • smlouvu bude mít na své jméno nadále pronajímatel.


    Většinou si tyto podmínky určuje pronajímatel, ale pokud vám dá na výběr, je dobré vědět, jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení.



Na koho napsat plyn v nájemním bytě?

Obvyklou variantou je, že si smlouvu na energie na sebe přepíše každý nájemník. Získáte tak absolutní přehled nad vašimi výdaji za plyn. Můžete si vybrat dodavatele, který bude vyhovovat vašim potřebám. A nemusíte se bát, že byste přišli o přeplatky na energiích. Počítejte však s tím, že po podepsání nájemní smlouvy budete muset vyřešit ještě přepis energií.


V případě, že si pronajímatel nechává energie napsané na sebe, nemusíte se o nic starat. Spolu s nájmem zaplatíte pronajímateli každý měsíc zálohy na energie, které vám na konci roku vyúčtuje. Problém však může být v tom, že pronajímatel odebírá zbytečně drahé energie a o změnu dodavatele nemá zájem –⁠ ostatně on za energie v daném bytě neplatí. Stejně tak se bohužel stává, že si od vás nechá zaplatit nedoplatek, ale přeplatek vám zamlčí.


Náš tip

Stěhujete se do nového podnájmu a řešíte přepis energií? Smlouvu s dodavatelem můžete uzavřít vy nebo pronajímatel. Přečtěte náš článek Nájemník nebo majitel - na koho napsat energie? si podrobněji, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.



Přepis plynu na nájemníka

Přepis plynu pro vás tak bude zpravidla výhodnější. Budete ale muset vyřídit několik administrativních záležitostí. V první řadě se musíte rozhodnout, zda si necháte stejného dodavatele, jako měl předchozí nájemník, nebo si zvolíte nového dodavatele. V každém případě budete uzavírat úplně novou smlouvu, a tak se vyplatí porozhlédnout se, jaká je nabídka na trhu.


Při stěhování má člověk plnou hlavu dalších věcí, přepis energií často zůstane na poslední chvíli. Pokud je to pro vás nový proces, tak počítejte s tím, že vám výběr správných formulářů, jejich vyplnění a doložení potřebných dokumentů a vyjasnění s dodavateli zabere několik hodin času. Při takové náročnosti snadno mávnete rukou nad výběrem levnějšího dodavatele.


Celou službu včetně sjednání nového dodavatele vám ale můžeme pomoci zajistit. Řekneme vám, co přesně je třeba udělat ve vaší situaci, které podklady jsou potřeba, pomůžeme vyplnit formuláře a podepsat přes internet či papírově. Vy si jen vyberete nového dodavatele.




Jak udělat převod plynu krok za krokem

Neexistují žádné ustálené formuláře a postupy, které by používali všichni dodavatelé. Každý má trochu jiné požadavky. V zásadě ale probíhá přepis plynu takto:
1

  • Nový nájemník si vybere dodavatele plynu a podá už něj žádost o přepis.

  • Původní nájemník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy).

2

  • Nový nájemník obdrží od dodavatele návrh smlouvy.

3

  • Po podpisu nové smlouvy dodavatele ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitost se stávajícím dodavatelem.

4




Přepis bez starostí

Celý proces trvá přibližně 1 měsíc, pokud si vybíráte nového dodavatele plynu. Toto ovšem záleží na tom, o kterého dodavatele se jedná a jestli dodáte kompletní dokumentaci a správně vyplněné formuláře.

Spolupráce s předchozím nájemníkem je nutná

Jak vyplývá z výše uvedeného postupu, spolupráce s bývalým nájemníkem je nutná. Musí ukončit svoji smlouvu na odběr plynu nebo vám dát plnou moc pro vašeho nového dodavatele, který převod dokončí.


Problém může nastat, když se předchozí nájemník již odstěhoval neznámo kam a vy od něj nemůžete získat potřebné podpisy. V tom případě umožňují někteří dodavatelé předložení čestného prohlášení.


Problémů však může být více. Předchozí nájemník mohl mít uzavřenou “výhodnou” smlouvu na energie, která je fixována na několik let. Nebo jsou na daném odběrném místě nedoplatky a hrozí, že ho nechá dodavatel odpojit.


Důležitá je tedy komunikace s dodavateli energií, která zajistí, že k žádným překvapením nedojde. Práva a povinnosti související se změnou odběrného místa bývají též upraveny ve všeobecných obchodních podmínkách. Na druhou stranu, také stávající nájemník si chce být jistý, že jeho závazek zanikl a že nebude platit za spotřebu poté, co jeho nájemní smlouva skončila.




Jaké dokumenty jsou pro převod plynu potřeba

Každý dodavatel vyžaduje jiné dokumenty, ale takřka vždy budete potřebovat:

žádost o přepis plynu

poslední fakturu za plyn na odběrném místě

pro identifikaci stávajícího zákazníka i specifikaci odběrného místa

předávací protokol

s odsouhlaseným stavem plynoměru

nájemní smlouvu

případně jiný doklad o vztahu k odběrnému místu

Obvykle se musíte dostavit spolu s původním nájemníkem na pobočku dodavatele, kde vyplníte a podepíšete všechny potřebné dokumenty. Další možností je zaslání dokumentů poštou a někteří dodavatelé již poskytují i online podání žádosti o přepis plynu.


Plánujete-li vyřídit vše sami u vybraného dodavatele, budete potřebovat ještě plnou moc podepsanou od předchozího nájemníka.


Pomoc s přepisem plynu

Přepis plynu bohužel komplikuje fakt, že každý dodavatel využívá jiné postupy a dokumenty. Proto se snadno může stát, že uděláte chybu a celý proces se zdrží. A ne každý má možnost chodit na pobočku spolu s bývalým nájemníkem.


Proto využijte raději online přepis plynu s našimi odborníky. Navíc můžete na plynu ušetřit. Prvním krokem je zadání vaší spotřeby do srovnávače cen plynu. Vyberte si nejvýhodnějšího dodavatele plynu, který odpovídá vašim požadavkům. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní produkt, vezmeme si na starost uzavření smlouvy i přepis odběrného místa. Ušetříte tak nejen peníze, ale také čas a starosti.




Srovnaný magazín

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.