Přepis energií

  • Zjistěte, jak na přepis energií

  • Jak dlouho celý proces trvá

  • Jaký je postup u největších dodavatelů

  • Na co si dát pozor

Přepis energií - desky s dokumenty

Přepis energií znamená převedení odběrného místa na jinou osobu. Toho využijete například při:


Jedná se tedy o přepis energií z jednoho zákazníka na druhého. Pokud potřebujete změnit jen své příjmení na smlouvě o dodávkách elektřiny nebo plynu, nejedná se o přepis, ale pouze o změnu smluvních údajů.


Přepis odběrného místa bez změny dodavatele je o něco jednodušší. Je ale škoda nevyužít příležitost a přejít k dodavateli, jehož podmínky nebo cena vám budou vyhovovat více. Není třeba mít obavu z toho, že by vás od elektřiny nebo od plynu stávající dodavatel svévolně odpojil.



Jak dlouho trvá přepis energií?

Při přepisu energií u stejného dodavatele počítejte přibližně se 2 týdny. Přepis energií se změnou dodavatele se může protáhnout až na 1 měsíc. Důležité je mít v každém případě správně vyplněné všechny dokumenty, jinak se celý proces prodlužuje.


Přepis elektřiny a přepis plynu se změnou dodavatele

O přepis odběrného místa se zpravidla stará nový zákazník. Každý dodavatel požaduje k přepisu energií trochu jiné dokumenty a stejně tak se liší, do jaké míry se musí na přepisu podílet původní odběratel. Pokud chcete vyřídit celý přepis sami bez účasti původního zákazníka, budete od něj potřebovat plnou moc. V některých případech je toto možné nahradit čestným prohlášením.


Při přepisu energií je potřeba projít přibližně tímto procesem:

  • 1

    nový zákazník podá žádost o přepis u vybraného dodavatele, stávající zákazník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy),

  • 2

    nový zákazník obdrží od dodavatele návrh smlouvy,

  • 3

    po podpisu nové smlouvy dodavatel ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitosti se stávajícím dodavatelem,

  • 4

    stávající zákazník obdrží konečné vyúčtování.


Postup se zásadně neliší, ať už vyřizujete přepis elektřiny nebo přepis plynu. Všechny potřebné dokumenty vyplníte, podepíšete a předáte dodavateli. Vyřízení přepisu zvládnete u některých dodavatelů i přes internet. To má řadu výhod –⁠ veškeré dokumenty vyplníte elektronicky a vše vyřídíte z pohodlí domova. Nemusíte na pobočku ani na poštu.

Přepis bez starostí

Nevíte si s přepisem odběrného místa rady? S veškerou administrativou vám rádi pomůžeme.





Na co si dát pozor při přepisu energií?

  • 1

    Celý proces odhlášení původního zákazníka a přihlášení nového zákazníka by měl probíhat současně. Jedině tak se vyhnete riziku, že dojde k přerušení dodávek elektřiny nebo plynu. Není potřeba fyzická návštěva pracovníka distribuční společnosti elektřiny či plynu, ani nemusíte provádět žádné přemplombování či výměnu elektroměru nebo plynoměru.

  • 2

    V každém případě ale doporučujeme podepsat mezi novým a stávajícím odběratelem předávací protokol, kde si odsouhlasíte stav měřidel.

  • 3

    Obecný postup zní celkem jednoduše. Přesto můžete při výběru a vyplňování formuláře narazit na řadu překážek. Identifikace čísla odběrného místa, čísla elektroměru a dalších údajů nedělá běžný člověk denně a může se snadno splést.

  • 4

    V dalších řádcích a navazujících článcích přinášíme návod, jak na to. A nebo se na nás můžete obrátit, abychom vám s tím procesem pomohli. A zároveň i srovnali a sjednali lepší podmínky.

  • 5

    Při převodu u stávajícího dodavatele si dejte pozor zejména na produkt a ceník, na který přistupujete. Ten se může jevit na první pohled při srovnání výhodně, ale podmínky mohou umožňovat, že dodavatel cenu následně relativně brzy zvýší. Přestože vás o tom bude informovat, můžete snadno daný dopis či email přehlédnout nebo zkrátka nebudete mít čas znovu ceny kontrolovat.

Jak probíhá přepis u jednotlivých dodavatelů?

Přepis energií je zdlouhavý proces a ne všichni dodavatelé mají na webových stránkách jasné instrukce. Podívejte se několik hlavních bodů o tom, jak probíhá přepis u největších dodavatelů plynu a elektřiny v ČR. Obecně platí, že každý dodavatel vyžaduje své formuláře.



  • ČEZ

    Při přepisu energií u ČEZ musíte dodavateli předložit několik dokumentů. Může se jednat například o smlouvu, plné moci od stávajícího i nového zákazníka a doklad o vztahu k dané nemovitosti.


    Dokumenty vyplníte a předáte společnosti ČEZ osobně na pobočce či doručíte poštou, případně kontaktujte ČEZ pomocí formuláře na webových stránkách nebo aplikace Můj ČEZ.

  • E.ON

    E.ON nabízí svým zákazníkům možnost vyřešit přepis odběrného místa on-line, včetně vyplnění formuláře, elektronického podpisu a zaslání smlouvy do e-mailu.


    V případě, že nejste zákazníkem E.ON, můžete svou žádost zadat a ozvou se vám telefonicky zpět a nabídnou přechod k E.ON.

  • MND

    Dodavatel MND potřebuje k vyřízení přepisu elektřiny nebo plynu tyto dokumenty:

    • podepsanou smlouvu,

    • plnou moc pro vyřízení záležitostí s původním dodavatelem.


    Pro přepis měřidla nebo připojení nového odběrného místa je potřeba vyplnit další dokumenty, ale o těch vás bude MND informovat až dodatečně podle typu přepisu a konkrétní situace.

  • Pražská plynárenská

    Pro přepis energií na nového odběratele musíte vyplnit dvoudílný formulář Korespondenční převod. První část vyplní původní zákazník, čímž ukončí svoji smlouvu. Druhou část vyplní nový zákazník. Jestliže se jedná o přepis se změnou dodavatele, je potřeba předložit ještě plnou moc. Dále musíte dodat ještě právní titul k užívání nemovitosti.


    V případě chybně vyplněných formulářů vám Pražská plynárenská vrátí dokumenty k doplnění, a tím se prodlužuje doba zpracování. Formuláře vyplněné a podepsané vámi i původním zákazníkem zašlete e-mailem nebo poštou na adresu společnosti.

  • innogy

    Pro přepis odběrného místa u innogy budete potřebovat aktuální stav elektroměru/plynoměru odsouhlasený původním odběratelem a poslední fakturu za energie. Poté musíte provést přihlášení k odběru u innogy a původní odběratel podá žádost o ukončení své stávající smlouvy. To může udělat sám nebo vám k tomuto úkonu vystaví plnou moc.


    Všechny vyplněné a podepsané dokumenty pošlete do innogy nebo přepis vyřídíte osobně v zákaznickém centru.

Přepis energií snadno a rychle

Přepis energií lidé typicky řeší v okamžiku, kdy se stěhují a obecně jsou v situaci, kdy mají jiných starostí až nad hlavu. Přepis energií vám může zabrat poměrně dost času, každý dodavatel vyžaduje trochu jiné dokumenty a má různé postupy, které nejsou vždy úplně srozumitelně popsané. Nechte si s přepisem odběrného místa pomoci od nás. Procesy i formuláře známe, víme nač si dát pozor. Ušetříte čas a navíc si vyberete i výhodnějšího dodavatele.


V našem přehledném srovnávači energií získáte na jednom místě nabídky několika desítek dodavatelů elektřiny a plynu. Stačí si vybrat a my zařídíme zbytek. Pohlídáme, abyste správně vyplnili všechny dokumenty, a přepis tak proběhne hladce a rychle.

Srovnaný magazín

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.