Smlouva na elektřinu psaná na nájemníka
Obvykle vychází výhodněji, pokud si energie přepíšete na sebe.
Máte kompletní kontrolu nad svými výdaji za elektřinu.
Sami si zvolíte dodavatele a nastavíte si výši záloh.
Když snížíte spotřebu, vaše výdaje na energie se reálně sníží.
Nevýhodou je vyšší administrativní zátěž – musíte vyřešit přepis elektřiny.
Smlouva zůstává psaná na pronajímatele
Ušetříte si starosti, protože nemusíte řešit přepis odběrného místa.
Musíte spokojit s dodavatelem, kterého vybral váš pronajímatel.
Zvolený dodavatel nemusí být zrovna výhodný.
Nemáte přehled nad vyúčtováním.
Majitelé bytů někdy požadují úhradu nedoplatků, ale přeplatky vám zamlčí.
Stěhujete se do nového podnájmu a řešíte přepis energií? Smlouvu s dodavatelem můžete uzavřít vy nebo pronajímatel. Přečtěte náš článek Nájemník nebo majitel - na koho napsat energie? si podrobněji, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.
Přepis elektřiny na nájemníka
Budete si elektřinu přepisovat na sebe? Pak se hodí vědět, co všechno k tomu budete potřebovat. Nejdříve si vyberte dodavatele, od kterého chcete elektřinu odebírat. Nemusíte zůstávat u stejného poskytovatele, kterého měl předchozí nájemník. Pokud se vám zdají jeho podmínky nevýhodné, přejděte k výhodnějšímu dodavateli – vždy totiž musíte uzavřít novou smlouvu.
Co je k přepisu elektřiny potřeba?
Přepis energií není u dodavatelů sjednocený, a tak každý vyžaduje trochu jiné dokumenty. Obvykle budete potřebovat:
žádost o přepis
předávací protokol
tzn. odsouhlasení stavů elektroměru
nájemní smlouvu
Co když není původní nájemník k zastižení?
U nájemních bytů se může stát, že původní nájemník se odstěhuje a přepis energií se nestihne vyřídit před jeho odchodem. Jestliže nemůžete stávajícího odběratele energií dohnat ani k vystavení plné moci, nabízí někteří dodavatelé možnost podepsat čestné prohlášení. V tom se specifikuje, z jakého důvodu není možná součinnost původního odběratele. Přepis elektřiny tak zařídíte nezávisle na původním nájemníkovi.
Jak dlouho přepis elektřiny trvá?
Standardně by doba vyřízení přepisu elektřiny neměla přesáhnout 4 týdny. Nemáte-li ale k dispozici všechny dokumenty, nebo je vyplníte chybně, může se přepis elektřiny protáhnout na ještě delší dobu. Důležité je si pohlídat, že odhlášení původního nájemníka a přihlášení nového nájemníka na sebe bude navazovat. Jinak se vám může stát, že budete několik dní bez dodávek elektřiny.
Proto se doporučuje zajít s předchozím nájemníkem (či pronajímatelem nebo osobou, která na sebe měla odběrné místo vedené) osobně na pobočku dodavatele, kde vyplníte potřebné dokumenty a přímo na místě přepis dokončíte. To ale znamená najít čas a pobočku, která vyhovuje oběma stranám.
Přepis elektřiny na nájemníka online
Někteří dodavatelé již umožňují vyřídit přepis elektřiny online. To vám ušetří čas, na druhou stranu si nemůžete být jistí, že jste dokumenty vyplnili správně. Proto jsou tu naši experti, kteří za vás vyřídí nejen přepis elektřiny, ale také vám pomohou vybrat nejvýhodnějšího dodavatele.
Prvním krokem je zadání vaší spotřeby elektřiny do srovnávače dodavatelů. Díky tomu získáte nabídky desítek dodavatelů přímo na míru vašim spotřebám. Pak už jen stačí vybrat konkrétní produkt a naši poradci na telefonu vás zbylým procesem provedou krok za krokem. Výhodou je, že vše zařídíte online a navíc dáme pozor na to, abyste dokumentaci vyplnili správně. To vám ušetří čas i starosti.
Po úspěšném vyřízení přepisu elektřiny vám od dodavatele přijde rozpis záloh na následující rok. Původní nájemník dostane konečné vyúčtování, kde najde také přeplatek či nedoplatek.