Přepis energií: Elektřina a plyn snadno a rychle

  • Návod, jak na přepis energií

  • Jak dlouho celý proces trvá

  • Jaký je postup u největších dodavatelů

  • Na co si dát pozor



Přepis energií znamená převod odběrného místa na jinou osobu. K převodu energií dochází například při:


Stěhování


Koupi nového bytu


Pronájmu bytu

Úmrtí stávajícího odběratele

  • Jedná se o přepis energií z jednoho zákazníka na druhého. Pokud potřebujete změnit jen své příjmení na smlouvě o dodávkách elektřiny nebo plynu (například po svatbě), nejedná se o přepis, ale pouze o změnu smluvních údajů.

    Převod odběrného místa beze změny dodavatele je o něco jednodušší a rychlejší. Je ale škoda nevyužít tuto příležitost k vyhledání nejvýhodnější nabídky a případně vsadit na jiného dodavatele. Papírování vás totiž čeká tak jako tak. Jde proto o ideální chvíli, kdy si vyhledat dodavatele, jehož podmínky a cena vám budou vyhovovat nejvíce. Není třeba se obávat, že by vás stávající dodavatel od elektřiny nebo plynu svévolně odpojil.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Nechcete za energie platit více, než je nutné? Srovnejte si ceny energií v našich kalkulačkách. Během pár kliknutí zjistíte, kdo vám nabídne nejlepší podmínky.



Přepis elektřiny a přepis plynu se změnou dodavatele

O přepis odběrného místa se zpravidla stará nový zákazník. Každý dodavatel požaduje k převodu energií jiný seznam dokumentů. Stejně tak se liší, do jaké míry se musí na přepisu podílet původní odběratel. Pokud chcete vyřídit celý přepis sami bez účasti původního zákazníka, budete od něj potřebovat plnou moc. V některých případech (typicky když původní odběratel nekomunikuje) lze plnou moc nahradit čestným prohlášením.


Jak postup při přepisu energií obvykle vypadá?

  • 1

    Nový zákazník podá žádost o přepis energií u vybraného dodavatele. Stávající zákazník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy).

  • 2

    Nový zákazník obdrží od dodavatele návrh smlouvy.

  • 3

    Po podpisu nové smlouvy dodavatel ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitosti se stávajícím dodavatelem.

  • 4

    Původní zákazník obdrží po ukončení odběru plynu či elektřiny konečné vyúčtování.


Postup se zásadně neliší, ať už vyřizujete přepis elektřiny nebo přepis plynu. Všechny potřebné dokumenty vyplníte, podepíšete a předáte dodavateli. Vyřízení přepisu dnes u většiny dodavatelů zvládnete i přes internet. Vše tak můžete vyřešit z pohodlí domova.

Jak dlouho trvá přepis energií?

Při přepisu energií u stejného dodavatele počítejte přibližně se 2 týdny. Přepis energií se změnou dodavatele se může protáhnout až na 1 měsíc. Důležité je mít správně vyplněné všechny dokumenty, jinak se celý proces prodlužuje.





Na co si dát pozor při přepisu energií?

  • 1

    Celý proces odhlášení původního odběratele a přihlášení nového zákazníka by měl probíhat současně. Jedině tak se vyhnete riziku, že dojde k přerušení dodávek elektřiny nebo plynu. Fyzická návštěva pracovníka distribuční společnosti není potřeba. Nemusíte provádět ani žádné přeplombování či výměnu elektroměru nebo plynoměru.

  • 2

    Při přepisu energií doporučujeme podepsat předávací protokol. Jde o dokument, ve kterém si nový a stávající odběratel odsouhlasí stav měřidel. Předávací protokol poskytuje jistotu oběma stranám a chrání je před případnými spory o spotřebě energie.

  • 3

    Přestože obecný postup při převodu energií vypadá jednoduše, můžete při výběru nového dodavatele a vyplňování formulářů narazit na překážky. Soustřeďte se především na uvedení správného čísla odběrného místa (EAN u elektřiny, EIC u plynu) a dalších údajů z faktury nebo elektroměru/plynoměru. Chyby v těchto údajích mohou způsobit zpoždění celého procesu.

  • 4

    Při převodu energií si důkladně prostudujte produkt a ceník, na který přistupujete. Nabídka může vypadat na první pohled výhodně, ale je důležité věnovat pozornost podmínkám smlouvy – například době fixace či způsobu oznamování změny cen. Dodavatel má sice povinnost vás o zvýšení cen informovat, ale tato oznámení mohou snadno uniknout vaší pozornosti. Pokud si změn nevšimnete včas, přijdete o možnost přejít k jinému dodavateli bez sankcí.

  • 5

    Jestli při přepisu energií narazíte na technický problém (například vadný elektroměr), musíte se obrátit na distributora – nikoliv na dodavatele. Distribuční společnost zodpovídá nejen za měřicí zařízení, ale také za údržbu a provoz distribuční sítě nebo fyzický přenos elektřiny či plynu do odběrného místa. Na rozdíl od dodavatele si distributora nevybíráte, je vám přidělen v závislosti na regionu.



Jak probíhá přepis energií u jednotlivých dodavatelů?

Přepis energií je zdlouhavý proces a ne všichni dodavatelé mají na webových stránkách jasné instrukce. Podívejte se, jak probíhá přepis u největších dodavatelů plynu a elektřiny v ČR. Obecně platí, že každý dodavatel vyžaduje vyplnění svých formulářů.

  • Centropol

    Postup u Centropolu je díky podrobnému Průvodci přepisem velmi přehledný. V nabídce vyplníte základní informace spojené s přepisem energií. Poté se vám zobrazí požadované dokumenty a návod, jak postupovat.

    Například při převodu energií při stěhování budete pro uzavření nové smlouvy na dodávku elektřiny potřebovat:

    • poslední fakturu původního odběratele, případně číslo elektroměru,

    • vzájemně odsouhlasený aktuální stav elektroměru (předávací protokol),

    • doklad k odběrnému místu (kupní/darovací/nájemní smlouva/souhlas majitele s přepisem).

    U přepisu plynu vyžaduje Centropol ještě seznam spotřebičů, které budete na odběrném místě používat. Převod energií vyřídíte online.

  • E.ON

    Také E.ON přepis řeší v závislosti na konkrétním scénáři – tedy především podle současného dodavatele a důvodu přepisu. Konkrétní postup zjistíte po vyplnění základních informací v online průvodci.

    Standardně musíte při převodu energií poskytnout:

    • adresu odběrného místa,

    • kód EAN/EIC,

    • číslo a stav elektroměru/plynoměru ke dni přepisu (předávací protokol),

    • kontaktní údaje a informace o stávajícím zákazníkovi,

    • doklad o vztahu k nemovitosti (například kopie výpisu z katastru nemovitostí či kupní smlouvy).

    Po dodání všech dokumentů vám E.ON zašle smlouvu k online podpisu a následně uvítací dopis s předpisem záloh.




  • PRE

    PRE přepis elektřiny i plynu rovněž umožňuje prostřednictvím online formuláře. Alternativně můžete zvolit korespondenční formulář. Ten se skládá ze dvou hlavních částí – první vyplňuje původní zákazník, druhou nový odběratel. Vyplněný dokument můžete zaslat poštou nebo naskenovat a nahrát v sekci Kontaktní formulář.

    Z pohledu požadovaných informací PRE nijak nevybočuje od ostatních dodavatelů. Jedním z klíčových údajů je opět stav elektroměru/plynoměru k datu předávky. U odběrných míst, kde je instalováno měřicí zařízení umožňující dálkový přenos údajů, není samoodečet vyžadován – odečet dodavateli předá provozovatel distribuční soustavy.







  • Yello

    Společnost Yello při přepisu energií požaduje:

    • údaje nového zákazníka,

    • doložení vztahu nového zákazníka k nemovitosti (například nájemní smlouva, kupní smlouva, zápis v katastru nemovitostí),

    • žádost o ukončení smlouvy podepsanou původním zákazníkem (pokud byl klientem Yello).

    K zaslání potřebné dokumentace slouží e-mailová adresa yello@yello.cz. Do předmětu e-mailu uveďte „Přepis Yello“. V zájmu rychlejšího vyřízení převodu přidejte identifikaci odběrného místa (například EAN/EIC kód, adresa odběrného místa, jméno a příjmení původního odběratele)

  • MND

    Při převodu energií u MND stačí vyplnit elektronický formulář. Smlouvu podepíšete online myší na počítači či prstem na mobilu. V průběhu vyplňování formuláře budete vyzváni k doložení potřebných dokumentů. Nejčastěji se jedná o:

    • kopii posledního vyúčtování nebo smlouvy původního odběratele,

    • kupní či nájemní smlouvu, popřípadě i vyrozumění o vkladu do katastru nemovitostí,

    • plnou moc od původního odběratele energií,

    • předávací protokol se stavem měřidel elektřiny a/nebo plynu.

    Dokumenty můžete načíst ze souboru nebo je vyfotit a nahrát z mobilního telefonu.



  • ČEZ

    Pro vyřízení přepisu energií u ČEZ musíte dodavateli předložit několik dokumentů. Může se jednat například o smlouvu nebo fakturu od původního zákazníka, jeho plnou moc či doklad o vztahu k dané nemovitosti. Přesný postup včetně vyžadovaných dokumentů najdete v online průvodci.

    Dokumenty vyplníte a předáte společnosti ČEZ nejsnáze online. Využít můžete také zákaznickou linku 800 810 820 nebo kontaktní místa dodavatele. Po dokončení přepisu budete informováni o zahájení dodávky energií a obdržíte plán záloh s platebními pokyny.







Přepis energií snadno a rychle

Přepis energií lidé typicky řeší při stěhování a v dalších podobných situacích, kdy mají starostí až nad hlavu. Převod vám může zabrat poměrně dost času. Každý dodavatel využívá trochu jiné dokumenty a postupy, které nejsou vždy srozumitelně popsané. Nechte si s přepisem odběrného místa pomoci od nás. Procesy i formuláře známe a víme, na co si dát pozor. Ušetříte čas a navíc si vyberete i výhodnějšího dodavatele.

V našem přehledném srovnávači energií získáte na jednom místě nabídky hlavních dodavatelů elektřiny a plynu. Stačí si vybrat a my zařídíme zbytek. Pohlídáme, abyste správně vyplnili všechny dokumenty, a přepis tak proběhne hladce a rychle.

Časté dotazy

Jak dlouho trvá přepis energií?

Co je potřeba k přepisu energií?

Jak přepsat energie na nového majitele?

Co dělat, když stávající odběratel nekomunikuje?

Kdo je vlastníkem odběrného místa?

Jak převést energie na nájemníka?

Hrozí mi postih, pokud původní odběratel dluží dodavateli za energie?

Srovnaný magazín

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.