Přehled sazeb elektřiny

  • Dříve existoval denní a noční proud, dneska funguje jiný systém.

  • Domácnosti a firmy jsou rozděleny do distribučních sazeb.

  • Pokud elektřinou vytápíte nebo ohříváte vodu, máte právo na nízký tarif.

  • Ale každý může ušetřit na elektřině, když přejde na levnější ceník.



Elektřina proudí distribučními soustavami, o které pečují distributoři. Prahu zabezpečuje Pražská energetika, jižní okresy zajišťuje EG.D a většinu České republiky rozsvěcuje ČEZ. Za distribuci odvádíte distribuční poplatky, které jsou součástí celkového vyúčtování za elektřinu. Platíte za každý měsíc, kdy máte elektrickou přípojku. Zároveň utrácíte za každou megawatthodinu (MWh), kterou zaznamená váš elektroměr.

Sazebník pro rok 2025

Distribuční poplatkyZa měsícZa megawatthodinu

Nejlevnější sazba

45,98 Kč/měsíc

138,47 Kč/MWh

Nejdražší sazba

Přes 22 500 Kč/měsíc

3 971,95 Kč/MWh

Zdroj: Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 12/2024. Připočítáváme daň z přidané hodnoty (DPH) ve výši 21 %.

Přesná částka závisí na vašem regionu, distribuční sazbě a dalších technických aspektech. Ale zaměřme se na klíčový pojem. Distributor vám nabízí určité distribuční sazby podle toho, jaké používáte spotřebiče. Pokud elektřinou vytápíte nebo ohříváte vodu, získáváte právo na nízký tarif. Toho využívají majitelé elektrických bojlerů, přímotopů či tepelných čerpadel, kteří v určitých časových intervalech dostávají slevu na distribuci.

Optimální řešení speciálně pro vás

Chcete ušetřit na elektřině, ale nezajímají vás technické detaily? Pošlete nám kopii svého posledního vyúčtování, nebo nám napište své telefonní číslo. Prostudujeme vaši současnou situaci, najdeme vám slevu a zavoláme vám. Jestli budete souhlasit, zařídíme veškeré formality a bezplatně vás převedeme na levnější ceník.



Sazby elektřiny pro domácnosti

Typická česká rodina spoléhá na plynový kotel, nebo na centrální teplárnu. Elektřinou nevytápí, neohřívá vodu, ani nenabíjí elektromobil. Proto patří do distribuční sazby D01d, nebo D02d, kde stále zůstává ve vysokém tarifu.

Ale existují taky četné domácnosti, které preferují elektřinu před plynem, teplárnou, pevnými palivy či benzínem. Pokud mají nainstalovaný velký domácí elektrospotřebič nebo jezdí elektromobilem, získávají nárok na zvýhodněnou distribuční sazbu: D25d pro bojlery, D26d pro akumulační kamna, D27d pro elektromobilitu či D57d pro libovolné elektrické vytápění. Zde se průběžně střídá standardní vysoký tarif (VT) a levnější nízký tarif (NT).

SazbaPoznámkaDélka nízkého tarifu

D01d

Tato sazba může být nově přiznána pouze odběrnému místu, ke kterému není připojena vlastní elektrárna

Nízký tarif zde neplatí nikdy

D02d

Žádné podmínky, jde o nejčastější distribuční sazbu

Nízký tarif zde neplatí nikdy

D25d

Elektrický akumulační spotřebič, například bojler, který ohřívá užitkovou vodu

8 hodin denně

D26d

Elektrická akumulační kamna

8 hodin denně

D27d

Vlastnické nebo užívací právo (například leasingová smlouva) k elektromobilu

8 hodin denně

D35d

Smíšené (akumulační a přímotopné) elektrické vytápění, tuto sazbu nelze přiznat novým zájemcům

16 hodin denně

D45d

Elektrické přímotopy, tuto sazbu nelze přiznat novým zájemcům

20 hodin denně

D56d

Tepelné čerpadlo, tuto sazbu nelze přiznat novým zájemcům

22 hodin denně

D57d

Smíšené či přímotopné elektrické vytápění, nebo tepelné čerpadlo

20 hodin denně

D61d

Žádné podmínky, hodí se do objektu, kde elektřina proudí pouze o víkendu

Od pátečních 12:00 do nedělních 22:00 hodin

Elektřinu vám vyúčtuje dodavatel

Distributora můžete změnit jedině tak, že se přestěhujete do jiného regionu. Ale samotnou elektrickou energii kupujete od dodavatele, který vám sestavuje celkový ceník, vybírá zálohy a posílá vyúčtování. Když pracuje dobře, zajistí vám slevu a ochotně zodpoví vaše dotazy. Dodavatele můžete bezplatně a pohodlně změnit, abyste ušetřili a získali lepší servis. Slevu vám nabízejí společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie, PRE, innogy, Centropol a mnohé další.

Klíčové informační zdroje

1

Vyúčtování

2

Smlouva

3

Internetové portály

4

Mobilní aplikace

5

Telefonické linky

Jak zjistím distribuční sazbu?

Nejjednodušší bude, když se podíváte do posledního vyúčtování, které jste dostali za elektřinu od svého dodavatele. Zde bývá distribuční sazba uvedena v části B, před detailním cenovým rozpisem. Případně otevřete smlouvu, kterou máte uzavřenou se svým aktuálním dodavatelem. Tady naleznete jeho vizitku, potom své vlastní identifikační údaje a následně popis odběrného místa – adresu, předpokládanou spotřebu, distribuční sazbu apod.

Kde najdu distribuční sazbu?

Profesionální dodavatelé provozují internetové portály, mobilní aplikace a telefonické linky, kde odpovídají zákazníkům na dotazy. Totéž platí o distributorech.

Pražanům slouží adresa predistribuce.cz, nebo telefonní číslo 800 823 823. Jihočeši a Jihomoravané dostanou odpovědi na egd.cz, popřípadě na lince 800 22 55 77. Ostatní jsou očekáváni na cezdistribuce.cz a na telefonním čísle 800 850 860. Tazatel však potřebuje své zákaznické číslo, kód svého odběrného místa (EAN), či jiné ověřovací údaje.

mapa distributorů v čr


Úsporu vám spočítá kalkulačka

Za elektřinu platíte jednotnou cenu, ale její výpočet záleží na různých faktorech. Vyzkoušejte naši nezávislou kalkulačku, která vám přepočítá libovolné variace. Zjistíte, jestli by se vám vyplatila jiná distribuční sazba. Podle energetického zákona máte každopádně právo na výhodnějšího dodavatele, který vám zajistí elektřinu levněji. Kalkulačka vám srovná ceny energií, potenciální úspory a obchodní podmínky.



Sazby elektřiny pro podnikatele

Firmy táhnou celou ekonomiku, a proto platí vyšší distribuční poplatky než domácnosti, které jsou zranitelnější. Ale podléhají podobným pravidlům. Většinou patří do jednotarifní distribuční sazby C01d, C02d, nebo C03d. Každou megawatthodinu, kterou zaznamenají jejich elektroměry, v takovém případě zaplatí ve vysokém tarifu.

Ale existují taky další možnosti. Do dvoutarifních distribučních sazeb spadají firmy, které elektřinou vytápějí, ohřívají vodu, nebo nabíjejí elektromobil. Oprávnění zájemci střídavě přecházejí mezi normálním vysokým tarifem a levnějším nízkým tarifem.

SazbaPodmínkyDélka nízkého tarifu

C01d

Tato sazba může být nově přiznána pouze odběrnému místu, ke kterému není připojena vlastní elektrárna

Nízký tarif zde neplatí nikdy

C02d

Žádné podmínky, jde o nejoblíbenější podnikatelskou sazbu

Nízký tarif zde neplatí nikdy

C03d

Žádné podmínky, hodí se pro větší provozovny, které elektřinou nevytápějí ani neohřívají vodu

Nízký tarif zde neplatí nikdy

C25d

Elektrický akumulační spotřebič

8 hodin denně

C26d

Elektrická akumulační kamna

8 hodin denně

C27d

Elektromobil

8 hodin denně

C35d

Smíšené elektrické vytápění, tuto sazbu nelze přiznat novým zájemcům

16 hodin denně

C45d

Elektrické přímotopy

20 hodin denně

C46d

Smíšené elektrické nebo přímotopné vytápění

20 hodin denně

C56d

Tepelné čerpadlo

22 hodin denně

C60d

Slouží pro veřejné osvětlení, když není možné, aby spotřebu měřil distributor

Nízký tarif zde neplatí nikdy

C62d

Slouží pro veřejné osvětlení, když distributor měří spotřebu

Nízký tarif zde neplatí nikdy




Tarify a spotřeba – jak správně vybrat?

Na elektřině můžete ušetřit tisícikoruny ročně, v dlouhodobém horizontu tedy hovoříme o zajímavých částkách. Začněte výběrem správné jednotarifní, nebo dvoutarifní distribuční sazby. Následně si zvolte solidního dodavatele a levný ceník. Mezitím šetřete elektřinou. Přístroje, které aktuálně nepotřebujete, odpojte z elektrické zásuvky.

1

Vyberte si správnou distribuční sazbu.

2

Zvolte si férového dodavatele.

3

Vyjasněte si, zda chcete fixovanou cenu.

4

Přejděte na levný ceník.

5

Trvale šetřete elektřinou.



Základem jsou přístroje, které máte nainstalované nebo nově pořízené. Pokud používáte pouze úsporné elektrospotřebiče a neřešíte svoji víkendovou chatu, potom volíte mezi jednotarifními distribučními sazbami. V takovém případě se rozhodujte podle svojí spotřeby. Skromní jedinci a páry ušetří v sazbě D01d, zatímco větším rodinám se vyplatí sazba D02d. O případnou změnu požádejte dodavatele, od nějž kupujete elektřinu.

Jestli elektřinou vytápíte, ohříváte vodu, nebo nabíjíte elektromobil, sáhněte po příslušné dvoutarifní distribuční sazbě. Ještě než zapojíte nový přístroj, který výrazně zvedne vaši spotřebu, požádejte o povolení svého distributora – tedy společnost ČEZ Distribuce, EG.D, nebo PREdistrubuce. Zároveň zažádejte o příslušnou dvoutarifní distribuční sazbu.


Nejoblíbenější distribuční sazby elektřiny

D01d

Pro malou domácnost

D02d

Pro velkou domácnost

D25d

Pro domácnost s elektrickým bojlerem

D57d

Pro domácnost s elektrickým vytápěním

Pamatujte, že za elektřinu odvádíte různé distribuční poplatky. Ve vysokém, nebo nízkém tarifu platíte za každou megawatthodinu, kterou spotřebujete. V tomto ohledu vychází výhodněji dvoutarifní distribuční sazby, jako D25d či D57d. Ale zároveň platíte paušální měsíční poplatek za elektřinu, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. V tomto směru bývá nejúspornější jednotarifní distribuční sazba D01d.

Spotřeba
Spotřeba Region
Distribuční sazba
Hlavní jistič
Dodavatel
Ceník



Elektřina zaměstnává distributory, obchodníky a úředníky, a tomu odpovídá její složitá cenotvorba. Paušální měsíční poplatek závisí nejenom na distribuční sazbě, ale taky na velikosti hlavního jističe, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Útratu dále ovlivňuje vaše spotřeba, region, současný dodavatel a vybraný ceník. Proto přejděte do naší kalkulačky, která vám spočítá, kolik ušetříte na elektřině v různých cenových variantách.

  • 1

    V kalkulačce vyberte modelový příklad, nebo vyplňte podrobnosti.

  • 2

    V dalším kroku zvolte svůj region a svého současného dodavatele.

  • 3

    Kalkulačka vám obratem spočítá, kolik můžete ušetřit na elektřině.

  • 4

    Projděte si výsledky a potom klikněte na nejlepší nabídku.

  • 5

    Jestli chcete, zdarma vás převedeme na ceník, který preferujete.





Jednotarifní sazba – vysoký tarif (VT)

Na příklady se podíváme do běžné české rodiny. Bydlí v Ostravě, Plzni nebo Liberci. Používá nejoblíbenější hlavní jistič. V kotli spaluje zemní plyn a do automobilu tankuje benzín. Elektřinu odebírá stále ve vysokém tarifu (VT), protože má právo pouze na jednotarifní sazbu. Pokud spotřebuje maximálně 2,3 MWh/rok, lépe vychází D01d. Při vysoké spotřebě se vyplatí spíše jednotarifní sazba elektřiny D02d.

Distribuční regionyDo jaké spotřeby se vyplatí sazba D01d

ČEZ Distribuce (Sever)

Do 2,3 MWh/rok

EG.D (Jih)

Do 3 MWh/rok

PREdistribuce (Praha)

Do 3,2 MWh/rok


Dvoutarifní sazba – nízký tarif (NT)

Zmíněná rodina zvažuje, že si pořídí elektrický bojler, nebo tepelné čerpadlo. Ať už se rozhodne pro první, či druhý diskutovaný přístroj, následně získá právo na dvoutarifní distribuční sazbu. Stačí, když svého distributora požádá o připojení.

Jestli zvolí elektrický bojler, dosáhne na distribuční sazbu D25d, ve které platí nízký tarif 8 hodin denně. Ale přemýšlí o nejpokročilejším vytápěcím systému. Tepelné čerpadlo využívá energii venkovního vzduchu, země nebo vody. Jeho majiteli se navíc otevírá dvoutarifní sazba elektřiny D57d, ve které nízký tarif trvá 20 hodin denně. Ovšem nelze obecně říci, jaká varianta je výhodnější, vždycky záleží na individuální spotřebě.

Distribuční sazba elektřinyPoplatek za měsícVysoký tarifNízký tarif

D01d

131,89 Kč/měsíc

3 391,85 Kč/MWh

-

D02d

297,66 Kč/měsíc

2 540,55 Kč/MWh

-

D25d

286,77 Kč/měsíc

2 743,20 Kč/MWh

249,26 Kč/MWh

V tabulce srovnáváme distribuční poplatky pro společnost ČEZ Distribuce, která provozuje elektrické vedení ve většině České republiky. Měsíční paušály vyčíslujeme pro nejčastější hlavní jistič 3x25 A (3 fáze, 25 ampér). V sazbách D01d a D02d platí pouze vysoký tarif. Celkové ceny pro jakékoli odběrné místo vám přepočítá kalkulačka.





Jak zjistit časy spínání?

Zvláštní kapitolu představují víkendové chaty, chalupy nebo dílny. Pokud patří do distribuční sazby D61d, potom odebírají elektřinu v nízkém tarifu od pátečních 12:00 do nedělních 22:00 hodin. Ale tady jednoduchý harmonogram končí.

Když patříte do jiné dvoutarifní sazby, podléháte hromadnému dálkovému ovládání (HDO). Dovolujete distributorovi, aby dočasně zablokoval váš největší domácí elektrospotřebič. Když vypne váš bojler, akumulační kamna či přímotop, zároveň vás převede do dražšího vysokého tarifu. Takhle reguluje spotřebu, aby udržoval stabilní napětí v distribuční soustavě. Když vám opět odblokuje klíčový domácí spotřebič, paralelně vás přesune do nízkého tarifu.

Ve vysokém tarifu je největší elektrospotřebič zablokovaný
V nízkém tarifu je největší elektrospotřebič odblokovaný



Jak zjistit časy spínání: Každý distributor předem oznamuje, kdy a kde spustí nízký tarif. Harmonogram hledejte na jeho internetovém portálu, v jeho mobilní aplikaci, nebo zavolejte na jeho telefonní linku. Možná vás vyzve, abyste zadali svůj EAN, číslo svého elektroměru, či povel HDO. Jakmile se identifikujete, distributor vám sdělí, kdy sepne nízký tarif pro vaše odběrné místo. Potřebné údaje zjistíte ve smlouvě, ve vyúčtování či na elektroměru.

DistributorDistributor ČEZ DistribuceEG.DPREdistribuce

Web

cezdistribuce.cz

egd.cz

predistribuce.cz

Portál

Distribuční portál

Distribuce24

Můj účet

Aplikace

Proud

Distribuce24

Moje PRE

Telefon

800 850 860

800 22 55 77

800 823 823

Co znamenal denní a noční proud

Energetici regulovali spotřebu už v minulém století, tehdy ale dodržovali jednodušší pravidla. Od 20:00 do 6:00 hodin zlevňovali elektřinu, aby lidé zapnuli své pračky, přímotopy a bojlery. Této cenové hladině říkali noční proud. Od 6:00 do 20:00 hodin zdražovali elektřinu, aby lidé naopak šetřili. Tuto fázi označovali jako denní proud.

Dneska používají sofistikovanější nástroje, a proto každá dvoutarifní sazba nepravidelně přechází mezi dražším vysokým a levnějším nízkým tarifem. Tyto změny ale nemusíte řešit. Když platí vysoký tarif, největší domácí elektrospotřebiče jsou zablokované, a tak odebírají elektřinu jenom předtím a potom v nižší cenové hladině. Ale poohlédněte se po levnějším dodavateli a ceníku. A zkontrolujte svoji sazbu, když kupujete nový přístroj, nebo přepisujete odběrné místo.



Srovnaný magazín

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.