Je vaše cena energie výhodná?
Neplatíte vyšší cenu energie, než musíte? Cena energie v bytě tvoří velkou část nákladů na provoz domácnosti. Lidé často zůstávají u nevýhodného dodavatele v domnění, že jim nic jiného nezbývá. To ale dávno není pravda. Trh s energiemi v ČR je svobodný, a tak svého dodavatele můžete libovolně měnit.
Nenechte vysávat svůj rodinný rozpočet vysokou cenou energií. Porovnejte si dodavatele a zjistěte, kdo vám nabídne nejvýhodnější cenu. Srovnání vám nezabere ani 1 minutu!
Z čeho se skládá cena energie?
Cena energií se odvíjí od dvou složek – regulované a neregulované části. Regulovaná část ceny energií je určena napevno podle distribučního území, do kterého spadá vaše domácnost. S její výší nemůžete nic udělat. Přibližně polovinu vašich účtů za energii však tvoří neregulovaná, neboli obchodní část. A to je cena energie, kterou můžete ovlivnit změnou dodavatele.
Neregulovanou část tvoří cena energie za kWh a fixní platba za měsíc, jejíž výše se liší podle toho, jakou produktovou řadu využíváte. Pokud elektřinou topíte nebo ohříváte vodu, máte nárok na dvoutarifní sazbu a cena energií za kWh se dělí ještě na vysoký a nízký tarif.
Cena energie závisí také na distribuční sazbě
Platby za energie se liší nejen podle dodavatele a distribučního území, ale právě také podle toho, na co elektřinu využíváte. Na základě účelu využití vám je přiřazena distribuční sazba. Pokud elektřinou topíte, ohříváte vodu nebo dobíjíte elektromobil, můžete si zažádat o výhodnější dvoutarifní sazbu. Cena energie v bytě, kde se elektřinou pouze svítí a napájí spotřebiče, je tak v přepočtu na kilowatthodinu dražší, než cena energie v domě, kde se elektřinou topí a ohřívá voda.
Cena energií 2021: Kolik aktuálně činí?
Cena energií v roce 2021 se měnila turbulentně s ohledem na nepředvídatelný hospodářský vývoj. Většina domácností se však mohla zaradovat – průměrná cena energie po delší době klesla. V nejrozšířenější sazbě D02d s roční spotřebou 2,2 MWh platí domácnost průměrnou cenu energie za kWh 5,81 Kč, včetně všech poplatků a daní.
V příštích letech se očekává opět nárůst ceny energií. Na vině je především zdražování emisních povolenek. Jelikož se v České republice vyrábí většina elektřiny v uhelných elektrárnách, předpokládá se výrazné zvyšování cen energií. Proto byste měli průběžně sledovat ceny energií a pravidelně si srovnávat dodavatele, ať neplatíte za už tak drahou elektřinu ještě více, než musíte.