Jak cestovat s očkovacím průkazem proti Covidu
Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Ve snaze obnovit volný pohyb v rámci EU, a to bez nutnosti karantén a opakovaných testů, prosadila Evropská komise tzv. Digital Green Certificate (Digitální zelený certifikát), tedy covidový pas známý jako EU Digital COVID Certificate. Jak doklad funguje a kde ho získat?
Cestování na covidpass od 1. 7. 2021
Nařízení EU o digitálním certifikátu EU COVID vstoupilo v platnost 1. července 2021. Občané a obyvatelé EU si od této doby mohou nechat své digitální covid certifikáty vydat a ověřit v celé EU. To často za pomocí jednoduchého online rozhraní, které je v Česku k nalezení na oficiální webové stránce.
Jak se přihlásit do ocko.uzis.cz?
Zadáním čísla občanského průkazu a rodného čísla, po kterém následuje autorizační SMS, která dorazí na váš mobilní telefon. Podmínkou v tomto případě je, že jste v žádance nebo při vakcinaci uvedli své telefonní číslo.
Skrze elektronickou identitu (např. NIA, MojeID, BankID, OP s čipem apod.), přičemž ověření přes bankovní identitu je možné pouze pro osoby, které jsou ověřeny přes registr obyvatel (ROB).
Pomocí telefonního čísla, emailu a data narození. Tato varianta je ideální zejména pro cizince a děti bez občanského průkazu.
Po přihlášení do systému je možné stáhnout ve formátu pdf. soubor s potvrzením o provedeném očkování (minimálně 14 dnů po druhé dávce) nebo posledním provedeném (antigenním i PCR) testu na nemoc covid-19. Pokud jste nemoc v posledních 180 dnech prodělali (pouze na základě potvrzeného pozitivního PCR testu), stáhnout si odsud můžete také speciální certifikát o prodělání nemoci.
Výše zmíněné digitální certifikáty jsou plnohodnotnými evropskými certifikáty (tzv. covid passy), které uznávají všechny státy v Evropské unii a kromě nich i Albánie, Andorra, Arménie, Švýcarsko, Faerské ostrovy, Izrael, Island, Lichtenštejnsko, Maroko, Monako, Severní Makedonie, Norsko, Panama, San Marino, Turecko, Ukrajina, Spojené království a Vatikán. Seznam zemí se může pravidelně rozšiřovat, proto si informace raději vždy ověřte na webových stránkách Evropské komise.
Základní prvky covid passu:
má elektronickou a/nebo tištěnou podobu
je vybaven QR kódem
je bezplatný
je v jazyce příslušného členského státu a anglicky
je bezpečný a chráněný
platí ve všech zemích EU a některých dalších mimo EU
Tečka vs. čTečka?
Nejjednodušším způsobem, jak se některým ze zmíněných certifikátů prokázat, je jeho stažení do speciální aplikace Tečka, která je určena pro chytré telefony a certifikáty zobrazuje i bez připojení k internetu. Součástí certifikátu je totiž unikátní QR kód, který může být následně jednoduše a bez zbytečných průtahů zkontrolován pomocí aplikace čTečka (v rámci EU jinou obdobnou aplikací).
Měli byste vědět: Ne všude aplikaci Tečka (ke stažení pro operační systémy Android a iOS) uznávají, proto je dobré mít po ruce též vytištěný certifikát (tzv. covid pass). Papírová podoba certifikátu se bude hodit i ve chvílích, kdy se vám telefonní mobil vybije, nebo ho nedopatřením zapomenete, ztratíte apod.
Po stažení certifikátu do chytrého mobilního telefonu nebo jeho vytištění, je pak snadné se tzv. covid passem prokázat nejen na letištích, ale také v restauracích nebo dalších zařízeních, kde jsou tyto evropské certifikáty vyžadovány.
Tip pro vás: Aktuální informace o cestování v době koronaviru najdete na stránce covidpass.cz, covid portálu a webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
5 výhod aplikace Tečka:
Covid pass (certifikát o provedeném očkování, testování, prodělání) máte neustále u sebe
Do aplikace je možné načíst i certifikáty dalších členů rodiny
Aplikace je bezplatná a dostupná v několika jazykových mutacích (certifikát přepnete do angličtiny po rozkliknutí podrobností u samotného QR kódu)
V aplikaci vidíte platnost očkování i provedených testů (data se aktualizují každých 24 hodin)
Tečku můžete používat i v režimu offline
Na tomto místě je potřeba zmínit, že aplikace Tečka není povinná. Jejím cílem je pouze zjednodušit a zrychlit cestování a využívání služeb napříč Českem i zeměmi EU. Pokud tak chytrý mobilní telefon nevlastníte nebo si zmíněnou aplikaci z jakéhokoli důvodu instalovat nechcete, stačí se prokázat papírovým certifikátem, který opět stáhnete na zmíněném ocko.uzis.cz.
Cestování s očkováním
Certifikát (covid pass), neboli také očkovací průkaz covid, má za cíl zjednodušit cesty přes hranice lidem očkovaným proti koronaviru. Unijní státy ale v tomto případě uznávají výlučně vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Sem prozatím patří:
BioNTech/Pfizer
Moderna
AstraZeneca
Johnson & Johnson/Janssen
Státy EU ovšem mohou podle svého uvážení akceptovat i dosud neschválené preparáty (např. ruský Sputnik V, s nímž již očkují Maďarsko nebo Slovensko). Většinou ale zmíněné státy akceptují další vakcíny až po souhlasu EMA.
Drtivá většina států považuje za ukončené očkování na covid to, od jehož jedné (vakcína Janssen od Johnson & Johnson) nebo druhé dávky (AstraZeneca, Moderna, BioNTech/Pfizer) uplynulo alespoň 14 dnů.
Mohlo by vás zajímat: V případě očkovacího portálu ocko.uzis.cz se nicméně certifikát zobrazí jak po první, tak po druhé dávce. V případě, že jste absolvovali druhou dávku, automaticky je již vidět pouze certifikát po této dávce.
Cestování po prodělání nebo testování
Kromě certifikátu o očkování proti koronaviru je možno na zmíněném portále stáhnout též certifikáty o testování nebo prodělání nemoci. Certifikát o prodělaném onemocnění (EU Digital COVID Certificate = covid pass) bude ke stažení mezi 10. a 180. dnem od prvního pozitivního PCR testu občana, který nemoc v minulosti prodělal. Certifikát o výsledku negativního testu se pak do portálu propíše s určitou časovou prodlevou jak u negativního antigenního testu, tak u testu PCR. Oba zmíněné certifikáty je opět možno vytisknout nebo nahrát do aplikace Tečka.
Cestování v době covidu nepodceňujte
Závěrem je potřeba zmínit, že digitální covid pass nenahrazuje klasický cestovní doklad (občanský průkaz nebo cestovní pas). Země, do nichž hodláte cestovat, navíc mohou stanovovat další podmínky pro vstup (např. test, karanténu apod.) Protože se situace neustále mění, je potřeba aktuální podmínky ověřit před samotnou cestou na oficiálních webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
V covidové době je také potřeba dbát na odpovídající cestovní pojištění víc, než kdykoli dřív. Umístění do karanténního hotelu, léčba nemoci covid nebo jeho následků se totiž může v zahraničí vyšplhat k astronomickým částkám. Například cena za noc v karanténním hotelu se pohybuje mezi 50 až 200 eury. Předpokládaný odhad za hospitalizaci s těžkým průběhem COVID-19 je 800 až 1200 EUR/den!
Proto je důležité sjednat si cestovní pojištění, které se vyznačuje dostatečnými limity pojistného plnění a zároveň zahrnuje všechna rizika s covidem spojená. Jednotlivé nabídky mezi sebou jednoduše porovnáte pomocí našeho online srovnávače a vybraný produkt můžete snadno a bezpečně sjednat z pohodlí vašeho domova.