Cestování do Polska

  • Oblíbená výletní destinace Čechů

  • Co před cestou do Polska zařídit

  • Přehled tipů na cestování do Polska

Cesta do Polska

  • Cestování autem je v Polsku rok od roku pohodlnější. Síť dálnic a rychlostních silnic se rychle rozrůstá, kromě velkých měst není provoz ani příliš hustý. Navíc si v Polsku ještě levně natankujete, pohonné hmoty jsou až o 20 % levnější než v tuzemsku.

  • Vlakem do Polska se můžete vydat s Českými drahami. Čím dříve jízdenku zakoupíte, tím více ušetříte. Obvykle se vyplatí koupit rovnou i zpáteční jízdenku, jelikož polská železniční společnost PKP bývá o něco dražší.

  • Autobusem se dostanete do mnoha polských měst se společností Flixbus. Například cesta z Prahy do Varšavy trvá 9 hodin.

  • Letecky můžete vyrazit do Polska se společností LOT. Letenky z Prahy do Krakova nabízí ještě nízkonákladové aerolinky Ryanair. Z Krakova pak můžete pokračovat dále do oblíbených dovolenkových destinací ve Španělsku či Portugalsku za velmi nízké ceny.

Cestování do Polska aktuálně – podmínky pro vstup

S platností od 28. března 2022 byla zrušena veškerá omezení cestování do Polska v souvislosti s onemocněním covid-19. Při překročení hranic není vyžadován příjezdový formulář, očkování ani negativní test. Pravidla pro vstup do země se ovšem mohou změnit, proto si je raději ověřte před odjezdem na webových stránkách Velvyslanectví ČR ve Varšavě.

Žádná opatření v souvislosti s onemocněním covid-19 neplatí ani na území Polska – s výjimkou zdravotnických zařízení a lékáren není nutné nosit ani roušky.

Dokumenty pro cestu do Polska

Na hranicích do Polska nejsou kontroly, avšak pro vstup do země byste měli mít při sobě osobní doklady. Čechům a dalším občanům EU stačí pouze platný občanský průkaz. Případně se můžete prokázat také cestovním pasem.

Cestovní pojištění do Polska

Ani při cestách k našim severním sousedům byste neměli zapomínat na cestovní pojištění. Na území EU sice platí Evropský průkaz zdravotního pojištění (modrá kartička), ale ten se vztahuje pouze na nutné ošetření za stejných podmínek, jako mají místní obyvatelé. Například spoluúčast tak budete hradit ze svého. Stejně tak se průkaz nevztahuje na situaci, kdy by váš zdravotní stav vyžadoval nutný převoz do ČR zdravotnickým speciálem, což se může prodražit.

Naproti tomu cestovní pojištění vám poskytne krytí léčebných výloh včetně repatriace. Navíc si k němu můžete sjednat i připojištění odpovědnosti, z nějž se uhradí škody, pokud způsobíte zdravotní újmu nebo škodu na majetku třetí osobě.

Například dovolená na Baltu v Polsku láká na adrenalinové sporty, jako je kiting či windsurfing. V takovém případě myslete na odpovídající připojištění rizikových sportů. Nejvýhodnější cestovní pojištění najdete díky online srovnání cestovního pojištění.

Předvolba v Polsku

Cestujete do Polska a potřebujete se domluvit na pozdějším check-inu v ubytování? Pokud voláte na polské telefonní číslo, musíte nejprve navolit mezinárodní předvolbu. Předvolba Polska je +48.

Cestování autem do Polska – co se hodí vědět

Dopravní předpisy a povinná výbava v Polsku

dálnice (značena A): 140 km/h,


rychlostní silnice (značena S): 100 km/h (jednoproudá), 120 km/h (dvouproudá),


silnice mimo obec: 90 km/h,

silnice v obci: 50 km/h.

Dříve existovalo pravidlo, že v obci se v noci zvyšuje povolená rychlost na 60 km/h. Toto pravidlo se zrušilo a rychlost v obcích se sjednotila na 50 km/h. V Polsku se také pokutuje dodržování bezpečné vzdálenosti, která činí polovinu rychlosti – tzn. při rychlosti 100 km/h si musíte držet od vozidla před sebou odstup alespoň 50 metrů. V Polsku stejně jako u nás platí denní svícení po celý rok. Do povinné výbavy nemusíte nic doplňovat.

Dálniční poplatky v Polsku

Na vybraných úsecích dálnic A1, A2, A4 a A8 se platí mýtné. Vybírá se dvěma způsoby:

  • otevřený systém: mýtné se vybírá na mýtnicích přímo na dálnicích,

  • uzavřený systém (systém e-TOLL): elektronický systém pro výběr mýtného, pro jeho užívání je potřeba mít aplikaci e-TOLL PL, palubní GPS zařízení nebo si zakoupit e-ticket, dříve používaný systém viaTOLL byl zrušen.

Výše poplatku za dálnici v Polsku se liší podle typu vozidla a ujetého úseku. Cenu mýtného si můžete podle trasy spočítat online.

Pojištění auta na cestu do Polska

Do Polska budete potřebovat pojištění auta do zahraničí. Naštěstí nemusíte před odjezdem řešit nic speciálního, zelená karta platí v Polsku automaticky. Měli byste ji mít vytištěnou pro případ silniční kontroly.

Jestli se chystáte na delší cestu do Polska, například dovolenou na Baltu, měli byste popřemýšlet nad sjednáním havarijního pojištění. Když zaviníte dopravní nehodu nebo budete mít poruchu na vozidle, povinné ručení vám nepomůže.

Naproti tomu správně nastavené havarijní pojištění nabízí asistenční služby, které vás i v těchto situacích zachrání – dostanete náhradní vozidlo, ubytování nebo vám pojišťovna zajistí odtah. Pokud nechcete platit havarijní pojištění celý rok, zvolte si jen krátkodobé, případně využijte připojištění Dovolená autem.

Dovolená v Polsku

Pokud vás odrazují vysoké ceny od dovolené u Středozemního moře, možná vás budou zajímat alternativy. Dovolená v Polsku stojí za to. Kvalitní služby za rozumné ceny a levnější jídlo než v ČR vám umožní si během dovolené dopřát. Můžete vyjet i na kratší výlety do jednoho z historických měst, na Mazurská jezera nebo do zábavního parku Energylandia.


Polsko nadchne rodiny s dětmi

Dovolená u Baltu

Krásné písčité pláže s pozvolným vstupem do moře nadchnou zejména rodiny s dětmi. A pokud milujete vodní sporty, jako je windsurfing, kiting či jachting, měli byste se o dovolenou na Baltu rozhodně zajímat.

Nejlepší měsíce, kdy vyrazit na dovolenou k Baltu v Polsku, je v červenci a srpnu. Na přelomu těchto měsíců teplota vzduchu přesahuje i 30 stupňů. Moře v Polsku je příjemně osvěžující, kolem 22 stupňů. Samozřejmě je nutné brát v úvahu, že počasí není tak stabilní jako na jihu Evropy. Na druhou stranu není takové vedro, a tak si užijete koupání i výlety.

Dovolená v Polsku u moře

Nejoblíbenější destinace pro dovolenou v Polsku u moře:

  • poloostrov Helská kosa,

  • Sopoty,

  • Karwia, Jastrzębia Góra,

  • Międzyzdroje, Świnoujście,

  • Kołobrzeg.



Zábavní parky v Polsku

Jen 120 km od Ostravy najdete největší zábavní park v Polsku – Energylandia. Potěší hlavně milovníky horských drah, kterých je tu 17. Mimo jiné i horská dráha Hyperion, nejrychlejší horská dráha v Evropě, jejíž maximální rychlost překoná 140 km/h. Zábavní park Energylandia je rozdělený do 6 zón, a tak si atrakce užijí všichni, od dospělých až po nejmenší děti.

Výlety v Polsku

Zachovalá polská města a místa, která se zapsala do historie v souvislosti s 2. světovou válkou, nadchnou všechny milovníky historie. Co navštívit v Polsku?
město Krakov kostel
Krakov

Středověké město s bývalým královským sídlem Wawel a nádherným hlavním náměstím (Rynek Główny), oblíbeným cílem je také Schindlerova továrna.

město Varšava mrakodrapy
Varšava

Hlavní město Polska je moderní metropolí se silným odkazem z dob socialismu.

Osvětim koncentrační tábor
Osvětim

Muzeum v místě největšího koncentračního tábora 2. světové války patří rozhodně k místům, co vidět v Polsku.

Národní park Pieniny příroda s výhledem na hory
Národní park Pieniny

Nedotčená příroda v pohoří na hranicích Polska a Slovenska.

město Gdaňsk ostrov
Gdaňsk

Přístavní město na severu Polska, kde si užijete historii i krásné pláže.

město Vratislav centrum
Vratislav

Město nedaleko českých hranic láká na historické centrum a hostí jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v Polsku.

Mazurská jezera letecký záběr
Mazurská jezera

Oblíbená oblast, kam přijíždí místní za koupáním a pěší turistikou.

Bělověžský národní park
Bělověžský národní park

Jedno z mála míst se zachovalým původním pralesem na území Evropy, park je zapsaný na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

Cestování do Polska na nákupy

Nákupy v Polsku se vyplatí, některé výrobky pořídíte až třikrát levněji. Co se vyplatí koupit v Polsku:

maso, ryby

ovoce, zeleninu

máslo, sýry, vejce

pohonné hmoty

cigarety, některý alkohol

Abyste nakoupili v Polsku skutečně výhodně, plaťte kartou ve zlotých a sledujte slevové akce – letáky najdete i online. K nejlevnějším obchodům patří například řetězec Biedronka.

Do Polska se jezdí také na trhy, kde levně nakoupíte oblečení, domácí potřeby a řemeslné výrobky. Do obchodu Castorama pak vyrazte na nákup levného nábytku.

Oficiální měnou v Polsku je 1 zlotý. Aktuální kurz (2/2023) je 1 zlotý = 4,99 Kč.




Srovnaný magazín

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.